Analiza procesu produkcyjnego to klucz sukcesu przedsiębiorstw wytwórczych. Jednak bez sprawnego programu do analizowania danych nie ma możliwości wczesnego wykrycia błędów i problemów. W natłoku informacji podstawą działania firm produkcyjnych stają się narzędzia do raportowania business intelligence.

Podstawą działania każdej firmy produkcyjnej jest planowanie. Czyli mówiąc najoględniej weryfikowanie posiadanych zasobów do efektów, które zamierzamy osiągnąć. Zmieniające się warunki rynkowe zmuszą firmy do jeszcze większej efektywności i wydajności w sferze produkcji. Takie czynniki wzrosty cen paliw i stale rosnące koszty energii przekładają się zasadniczo na ceny wytwarzanych produktów. Firmy muszą stale kalkulować jak wyprodukować dobre jakościowo produkty i jednocześnie na nich zarobić. Czyli zachować status quo jakości w stosunku do oferowanej ceny. Konsumenci raz przyzwyczajeni do wysokiej jakości produktu niechętnie z niej zrezygnują. Z kolei producenci nie zależnie od wszystkiego muszą stale pamiętać, że celem firmy produkcyjnej nie jest produkcja sama w sobie ale przede wszystkim zysk.

Aby zgłębić się w temat warto cofnąć się do źródeł. Co tak naprawdę składa się na cenę wyprodukowanych zasobów. Jeszcze kilkanaście lat temu kalkulacja była zapewne bardzo prosta. Wystarczyło zapewne rozrysowanie jej na kartce papieru A4. Dziś bez zaawansowanych narzędzi ani rusz. Ilość danych, które mogą składać się na cenę produktu jest lekko mówiąc przytłaczająca. Poza tym dane te były oczywiste. Dzisiaj takie już nie są. Dane pochodzą często z różnych źródeł a ich znalezienie i weryfikacja nie są takie proste. W Comarch posiadamy narzędzia wspomagające raportowanie. Comarch Business Intelligence umożliwia analizy w czterech głównych obszarach firm produkcyjnych. Między innymi koszty wytworzenia produktu, na które składają się ceny materiałów i surowców. Kolejne elementy to realizacja procesu produkcyjnego oraz wydajność zasobów. Ostatni obszar analizy to jakość wytworzonych produktów w stosunku do ceny. Wszystkie te obszary można analizować w systemie Comarch ERP XL moduły Business Intelligence.

Dyrektor Handlowy at Uniwers.com | + posts

Od wielu lat wspieram przedsiębiorców w wyborze najlepszych systemów klasy ERP dopasowanych do ich potrzeb. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych systemów Comarch ERP 4.0. oraz aplikacji z nimi zintegrowanych.