Wybierając rozwiązanie Comarch ERP XL użytkownik ma gwarancje zgodności z przepisami. Co jest to niezwykle istotne dla działów księgowych oraz HR. Bowiem stale zmieniające się przepisy wymagają od producenta ciągłej  obserwacji tego, co wprowadza ustawodawca. Chociażby ostatnia rewolucja w postaci JPK. Pokazała, że tylko programy, których funkcjonalność ma odzwierciedlenie w aktualnych przepisach pozwala firmom na spokojną pracę. W myśl zasady Ty pracujesz a system obsługuje Twoje procesy.

Dostępnych na rynku rozwiązań ERP do obsługi przedsiębiorstw jest całe mnóstwo. Niestety tylko nieliczni producenci posiadają rozwiązania dostosowane do aktualnych przepisów prawa. Uwidoczniło się to zwłaszcza przy wysyłce plików JPK. Większość systemów albo nie miała gotowego rozwiązania albo było ono w przygotowaniu. Producent Comarch od początku uczestniczył w pracach związanych z wprowadzeniem JPK, dlatego użytkownicy Comarch ERP XL mogli spać spokojnie.

 

Przyjrzyjmy się zatem bliżej funkcjonalnościom, które posiada moduł Księgowość programu Comarch ERP XL. Przede wszystkim program jest zgodny z Ustawą o Rachunkowości i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Decydując się na rozwiązanie Comarch ERPXL działy księgowe mają sto procent gwarancji, że system ERP będzie zawsze zgodny i dostosowany do aktualnych przepisów. Program posiada również szereg rozwiązań automatyzujących księgowanie. Można stworzyć w nim tak zwane inteligentne schematy księgowań. Automaty te potrafią rozpoznać na przykład cechy dokumentów do zaksięgowania. Istotnym wyróżnikiem są także mechanizmy do księgowań okresowych. Odciąża to znacznie prace działu księgowego poprzez możliwość księgowania w okresach kwartalnych czy rocznych. Automatyzacja to słowo klucz programu Comarch ERP XL. Bowiem w programie można wykonywać automatycznie sprawozdania czy zestawienia księgowe.

Moduł księgowość charakteryzuje również wysoki poziom kontroli. Jeśli jakikolwiek dokument czy dekretacja nie jest poprawna czy nie bilansuje się to użytkownik programu Comarch ERP XL otrzyma takie powiadomienie.