Comarch WMS

Rozwiązanie Comarch WMS inaczej Warehouse Management System wspomaga pracę magazynu wysokiego składowania. Przede wszystkim automatyzuje i optymalizuje operacje konieczne dla tej formy magazynowania towarów.

Aby zobrazować jak działa rozwiązanie Comarch WMS warto przyjrzeć się bliżej, co oznacza termin magazyn wysokiego składowania. To przede wszystkim powierzchnia magazynowa, której wysokość wynosi ponad 7 metrów. Różni się ona zasadniczo od tak zwanych magazynów niskiego składowania, gdzie powierzchnia mierzy  do 4 metrów. W magazynie wysokiego składowania towary ułożone są na wysokich półkach. Regały przypominają drapacze chmur przedzielone wąskimi ścieżkami.

W przeciwieństwie do magazynu niskiego składowania WMS wymaga specjalnej konstrukcji budynku i odpowiedniej organizacji. Głównymi zaletami WMS są przede wszystkim elektroniczne możliwości sterowania a także wysokie przestrzenie. Największą korzyścią jest jednak  optymalizacja z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na pracę dodatkowych osób.

Aby w pełni wykorzystać zalety jakie niesie za sobą MWS konieczny jest odpowiedni program informatyczny do jego obsługi.  Producent Comarch posiada w swojej ofercie rozwiązanie do obsługi WMS. Program Comarch WMS to pakiet dwóch rozwiązań Comarch WMS Zarządzanie oraz Comarch WMS Magazynier.

Rozwiązanie pozwala na automatyzację zarządzania magazynem. Można w nim przypisywać dyspozycje dla pracowników czy weryfikować stany oraz czasy realizacji. Comarch WMS wspomaga przede wszystkim lokalizację towarów i znacznie upraszcza proces ich przyjmowania oraz wydawania. 

W tym przypadku warto skorzystać z pakietu Comarch WMS Zarządzanie. Jest to rozwiązanie do zarządzania położeniem towarów. Ułatwia również budowanie struktury magazynu oraz automatyzuje proces wysyłki kurierem. Z kolei moduł do raportowania umożliwia analizę stanów oraz danych magazynowych.  W celu ułatwienia pracy magazyniera warto skorzystać z aplikacji Comarch WMS Magazynier. Służy ona do wydawania, przyjmowania i wreszcie przesuwania towarów na magazynie. Obwa rozwiązania posiadają pełną integracje z programem Comarch ERP XL.